Rady a nápady

Ne všechny prostory mohou být reprezentativní a ne každá místnost je prostorná. Při správném zvolení techniky, vzorů a barev můžeme spoustu nedostatků zachránit či vyladit. Pomoci si můžeme geometrickými vzory (např. prostor se zvýší, pokud budou po stěnách svislé pruhy). Vodorovné pruhy na podlaze můžou místnost prodloužit a příčné na zadní stěně ji rozšíří a sníží. Naopak jsou-li na podlaze, opticky místnost působí jako širší a kratší. Geometrické vzory působí čistě a moderně, zvláště v kombinaci s barvami podobného účinku.

žlutá – radost, důvěra, štěstí, přátelství

Barva slunce, která podporuje schopnost se učit. Dává inspiraci, zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Působí lehce a přináší pocit volnosti. Posporuje aktivitu a komunikaci.

modrá – jistota, klid, uvolnění, odpočinek, hloubka a věrnost

Tmavě modré indigo v sobě spojuje energii šesti barev duhy. Aniž by dráždilo, hřeje a povzbuzuje náš organismus, proto je to barva vyhledávaná starými a nemocnými lidmi. Tlumí a přináší dobrou náladu, uklidnění a pokoj.

červená – láska, oheň a krev

Podporuje aktivitu, sílu, činorodost, evokuje teplo, lásku, posiluje rozvoj, ale také egoismus. Není vhodná pro lidi psychicky vznětlivé a podrážděné. Stimuluje, dodává energii, sílu a vůli, podporuje smělost v rozhodování.

zelená – uklidnění

Vyrovnává emoce. Přináší harmonii. Je to barva svázaná s nadějí, regenerací, přežitím a bezpečím. V prostorách, kde je dominantní zelená, tam se rozprostírá jistota, klid, ticho, neutralita, solidnost, tradice, ochrana.

fialová – má stejné účinky jako modrá a indigo

Vede nás do nitra, je to barva vnitřní harmonie. Koncentrace, bezpečí, meditace, tíha, uzavřenost. Leonardo da Vinci, kterého můžeme mezi znalci barev označit za velikána, tvrdil, že fialová sklíčka v oknech katedrál mnohonásobně zvyšují meditační a spirituální účinky. Přináší koncentraci, bezpečí, meditaci, ale také tíhu a uzavřenost.

oranžová – mládí

Tak jako všechny teplé barvy je všeobecně povzbuzující, včetně trávení a chuti k jídlu. Člověku přináší schopnost aktivní komunikace, slunce, teplo, smyslnost. Dodává vitalitu, pocit radosti a štěstí. Přináší optimismus a pomáhá zvládnout emoce.

citronová – tónina žluté s příměsí zelené

Tato vyhraněnější forma primární barvy přináší do našeho každodenního života ještě větší svěžest, než samotná žlutá. A také bezstarostnost, bdělost, radost a touhu poznávat vše nové.

lila, růžová – patří mezi stimulanty životních funkcí člověka

Z fialové barvy si přinášejí vnitřní harmonii a z červené energii. Jenom nejsou tak egoistické a na rozdíl od sytě fialové jsou lehčí. Přináší ticho, teplo, srdečnost a něhu.

světle modrá – barva nebe

Symbolika lehkosti oblaků se přenáší do myšlenek, aby se mohly rozeběhnout do romantických dálek. Světlý odstín modré inspiruje člověka ke snění a k touze po čistotě.

šedá – vzniká částečnou absorpcí všech barev

Šedá vyvolává neutrální dojem, proto ji vyhledávají lidé nedůvěřiví, neschopní se rozhodnout. Neutrální barva nerušící pozadí – to je ticho, všednost a absolutní klid.

hnědá – barva země a hlíny

Charakterizuje přizpůsobivost, nutnost, realitu. Je to barva vázanosti a závislosti. Člověk, který oblibuje hnědou je ryzí materialista. Dává pocit stability, jistoty a sepětí se zemí a přírodou.

bílá – zář světla, syntéza všech barev

Symbolizuje čistotu těla a duše i ledový chlad. Přináší světlo, lehkost, čistotu ale také prázdnotu. Když si nejsme jisti, kterou barvu zvolit, volbou bílé nemůžeme udělat chybu. Symbolizuje čistotu těla a duše i ledový chlad.

černá – tíha, tma, přitažlivost

Je opakem bílé – neodráží žádné světlo. Je to barva nabitá emocemi, vzdorem a protestem.